Zagłosuj! 10 maja 2015 r. od godz. 7.00 do 21.00 (jeśli odbędzie się II tura – 24 maja 2015 r.). Zachęcamy – postaw na karcie do głosowania jeden znak X w kratce przy wybranym nazwisku. Nawet jeśli nie znajdujesz idealnego kandydata – wybierz tego, którzy jest Ci najbliższy. Nie pozwól aby afery Państwowej Komisji Wyborczej obrzydziły Ci udział w najdonioślejszym akcie demokracji! Głosowanie poza miejscem zamieszkania – Ci którzy planują wyjazd w dniu wyborów muszą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 8 maja 2015 r.

Zabierz dokument ze zdjęciem – dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport (z aktualną datą ważności!). Weź też swój długopis, najlepiej kolorowy cienkopis, to uniemożliwi pomysłowemu członkowi komisji unieważnienie głosu przez dopisanie drugiego X. Długopis powinien być sprawny, aby nie podważono głosu jeśli nierozpisanym długopisem dostępnym w lokalu wyborca będzie zmuszony poprawiać stawiane kreski. Oddaj głos ważny czyli postaw dwie krzyżujące się linie w kratce przy jednym kandydacie. Nieważność głosu powoduje jedynie postawienie X przy większej ilości nazwisk.

Zadbaj o uczciwość wyborów – jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości mów o tym! Żądaj reakcji od Przewodniczącego. Nie daj sobie wmówić, że to nic, nie pozwól na zbagatelizowanie sprawy, nawet jeśli będą Cię obrażać i to ludzie, których byśmy się nie spodziewali, sąsiedzi. ODWAGI! NA SZALI LEŻY PRAWDA! Od razu zgłoś na policję dzwoniąc pod nr 997, zrób zdjęcia telefonem i zgłoś na www.kampania2015.pl i koordynatora Ruchu Kontroli Wyborów. Możesz zagłosować w wyborach – nie ma żadnych podstaw, aby komisja odmówiła wydania karty do głosowania (próbując wmówić, że głosowanie już miało miejsce, bo na spisie wyborców znalazł się już podpis). Jeśli przy Twoim nazwisku na spisie wyborców jest już podpis to jest to fałszerstwo, które musisz zgłosić na Policję. Każdy wyborca może głosować jedynie w swoim imieniu (nie ma podstaw, aby  Komisja Wyborcza wydała karty do głosowania innej osobie na podstawie dokumentu tożsamości żony, brata, babci, syna).

Każdy wyborca ma do dyspozycji jeden głos, chociaż zdarzyło się, że członkini komisji dawała wybranym osobom kilka kart. Podlega karze ofertowanie korzyści majątkowych za oddanie głosu na wskazanego kandydata (zareaguj jeśli usłyszysz propozycję kupienia głosu). Członkowie komisji czy mężowie zaufania nie mogą dokonać żadnego z elementów aktu wyborczego za wyborcę, nawet starszego czy niepełnosprawnego (nie może podpisać na spisie wyborców, postawić X na karcie wyborczej, wrzucić karty do urny). Członkowie komisji mają obowiązek informować wyborcę o sposobie głosowania oraz wyjaśniać obwieszczenia, natomiast stanowczo nie mogą prowadzić agitacji wyborczej.

W lokalu wyborczym oraz jego najbliższej okolicy nie mogą znajdować się zachęty do głosowania na konkretnego kandydata. Urna przez cały dzień musi stać zapieczętowana, nienaruszona, aż do godziny zamknięcia lokalu wyborczego. Członkowie komisji czy mężowie zaufania nie mogą nic dorzucać do urny, ani otwierać jej. Możesz zwrócić uwagę Komisji, przewodniczącemu lub zastępcy, wesprzeć się mężem zaufania, który ma prawo do zgłaszania wniosków do protokołu jeśli zauważysz organizacyjne niedociągnięcia. Wyborca musi mieć zapewnione komfortowe warunki do tajnego oddania głosu za kotarą lub parawanem. Większość ciężaru prawidłowego obliczenia wyników wyborów spoczywa na członkach Obwodowych Komisji Wyborczych. W urzędach odbywają się szkolenia które przebiegają pod hasłem „zróbmy to szybko”. Na szczęście wielu członków komisji stawia sobie za cel „zróbmy to rzetelnie”.

Co po głosowaniu i obliczeniu w OKW? Odbędzie się alternatywne przeliczenie głosów. Pomóż wysyłając wyniki i zdjęcie protokołu, który Komisja wieczorem wywiesi na drzwiach, zaloguj się na www.siepoliczymy.pl