Rowerzysta z prawdziwego zdarzenia między przejażdżkami chodzi na konsultacje społeczne. Wchodzi  w odpowiednim stroju, obuwiu, pod jedną pachą ma kask, pod drugą dwukołowy wehikuł i wie, czego chce. Ścieżek rowerowych. Więcej i bezpieczniejszych. Ścieżki rowerowe to odpowiedź na każde pytanie – rewitalizacje, aktywizacje, inwestycje, innowacje i kwestie społeczne.

A my? Pewnie w znakomitej większości też jesteśmy – albo chociaż bywamy – rowerzystami i też byśmy chcieli zwiększenia ilości odpowiednich tras. Ale czy to jest najważniejsze, co katolicy maja do powiedzenia? I czemu tam, gdzie mamy skrawek możliwości, brakuje naszego głosu?

Konsultacje społeczne – ten moment, kiedy najlepiej wiedząca władza pyta obywatela, czy planowane rozwiązanie mu się podoba, czy może coś by poprawił. Odbywają się spotkania, powstają komisje, konsultowane są projekty uchwał w miastach i gminach, a także projekty ustaw w Sejmie. Wygląda różnie – przy gdańskim modelu integracji imigrantów można było jedynie uzyskać odpowiedzi na pytania w grupach tematycznych – szkolnictwo, mieszkalnictwo, opieka zdrowotna, dyskryminacja, dostęp do kultury, dostęp do świadczeń pomocy społecznej, bariery językowe – bez miejsca na sugestie. Natomiast „Gdynia 2030” to próba ustalenia wizji miasta na najbliższe lata. Prowadzący zorganizowali coś na kształt zabaw integracyjnych, aby wyciągnąć z mieszkańców informacje: w jakim mieście chcieliby żyć, co w mieście uważają za najważniejsze i jak chcą to eksponować. Mocno wybrzmiało pragnienie, aby Gdynia była miastem rodzinnym – gdzie spędza się czas z dziećmi (gdynianie oczekują tego dla siebie i widzą możliwość, aby tak przyciągnąć turystów). Następnie zastanawialiśmy się nad sposobami osiągnięcia postawionych celów. Miałam możliwość dodać punkt zmierzający do wspierania trwałości małżeństw – bezpłatny dostęp do terapii psychologicznych w kryzysie. Czy zostanie uwzględniony? Odosobniony głos pewnie zniknie w tłumie.

Budżet obywatelski – właśnie skończyło się głosowanie w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi i Władysławowie. Pisząc ten tekst, jeszcze nie wiem, ile chodników, placów zabaw i ścieżek rowerowych powstanie. Może udało się uzyskać dofinansowanie na któryś z „naszych projektów” – koncert FindMe+, warsztaty teatralne  „Scena Młodych Małego Kacka”, Cykl spotkań „Rodzina to podstawa”. Co możemy zaproponować na następny rok? Kilka pomysłów na naszej stronie.