Na zakończenie spotkań diakonii społecznej w 2015 roku otrzymaliśmy prezent od pary odpowiedzialnej za diakonię, Ani i Leszka Dubickich, a mianowicie spotkanie wyjazdowe: minisympozjum z zaproszonymi prelegentami. Spotkanie było bardzo cenne i dało nam dużo satysfakcji. Kilka lat temu mieliśmy z mężem doświadczenie smutnego czasu, kiedy docierało do nas wiele negatywnych informacji z grona znajomych, ale przede wszystkim z prasy o tym, co dzieje się na terenie naszej ojczyzny. To powodowało, że byliśmy mocno zmartwieni, zrezygnowani i podłamani. Dzięki Bogu sytuacja się odwróciła i usłyszeliśmy o wielu pozytywnych akcjach, o bezinteresownym działaniu ludzi dobrej woli, o radości innych ludzi. Zauważyliśmy wówczas, że te pozytywne informacje zachęcają nas, a wręcz dają siłę, by dzielić się tą radością z innymi. Co więcej, by samemu też zacząć coś robić, by zmieniać świat na lepsze. To doświadczenie nauczyło nas, że gdy do naszych uszu dociera zbyt dużo złych informacji, to trzeba zrównoważyć je dobrą treścią. U nas doskonale potwierdza się zasada, że „dobro rodzi dobro”.
Wyżej wymienione sympozjum było właśnie takim zastrzykiem pozytywnego działania. Potężny zachwyt wzbudziła we mnie prezentacja Archipelagu Skarbów – dynamiczny program profilaktyczny dla młodzieży z gimnazjów. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów, w trakcie których młodzież zamienia się w poszukiwaczy skarbów: szczęścia, trwałej miłości i realizacji w życiu własnych pasji i marzeń bez alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i seksu przed ślubem. Trenerzy w trakcie tych warsztatów rewelacyjnie motywują młodzież do pracy nad samym sobą, uczą, jak radzić sobie z „tygrysami” (pożądliwością, ślepym zakochaniem, złością i gniewem), które miszkają w dżunglii ich własnego wnętrza. Pozytywne oddziaływanie tych spotkań na trudną młodzież gimnazjalną już zostało potwierdzone badaniami. Zmniejszyła się ilość myśli samobójczych, spadła częstość sięgania po alkohol czy narkotyki. A młodzież domaga się tych warsztatów. Jak sami mówią, mają już dość ogldądania teatrzyków. Oni chcą Archipelag Skarbów.
Jest to też wspaniała alternatywa dla Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”, którzy wchodzą do szkół z zupełnie odmiennym przekazem. Propagują nieczystość i rowiązłość wśród nastolatków, promują stosowanie antykoncepcji, aborcji oraz oswajają z patologicznym modelem rodziny.
Jeśli masz gimnazjalistę w swojej rodzinie, wśród znajomych czy sąsiadów – to powiedz im, proszę, o Archipelagu Skarbów. Niech to dobro dotrze do każdego gimnazjum.
Najnowsze komentarze