VII Międzynarodowe Forum Tato.Net odbyło się w tym roku w Łodzi 5 września. Już w ubiegłym roku usłyszałem pozytywne opinie o tym corocznym spotkaniu ojców, ale tym razem zapragnąłem przyjrzeć się wydarzeniu z bliska. Po rozmowie z żoną dostałem zielone światło na wycieczkę.

Wyjechaliśmy z Gdańska w piątek wieczorem. W sobotę od rana zaczęła się rejestracja uczestników. Otrzymałem identyfikator, informator i parę pamiątkowych gadżetów. Zaczęło się profesjonalnie i bardzo pozytywnie. Dalej… było już tylko lepiej! Wyobraźcie sobie ogromną salę konferencyjną, w której siedzi prawie 750 facetów – ojców. Ludzie, którzy przyjechali ze wszystkich stron Polski, a nawet świata. Wszyscy z jasno określonym celem poszukiwań: jak stawać się coraz lepszym ojcem? Forum Tato.Net to możliwość podzielenia się swoją historią ojcostwa z innymi i poszukiwanie coraz lepszych rozwiązań wśród innych historii i pomysłów. Wydarzenie składało się z kilku części:ogólnej, paneli dyskusyjnych oraz warsztatów w mniejszych grupach tematycznych.

Mnie osobiście zainteresował temat związany ze szkolnictwem, ze względu na rozpoczęcie nauki szkolnej przez mojego najstarszego synka. Okazało się, że w grupce znaleźli się ojcowie-nauczyciele i wywiązała się naprawdę gorąca dyskusja. Konkluzja była taka, że ojców brakuje w życiu szkolnym ich dzieci! I nie ma co narzekać na „system”, tylko trzeba brać sprawy we własne ręce! Zacząłem działać. Na pierwszym zebraniu rodziców zgłosiłem się na przewodniczącego trójki klasowej i jestem teraz w Radzie Rodziców. Trzeba się angażować – to jest najważniejsze! Kolejnym owocem udziału w Forum jest większe wyczulenie na sprawy moich dzieci. „Nie wystarczy słuchać uszami”, jak to powiedział jeden z prelegentów. Trzeba się obrócić w stronę dziecka, popatrzeć na nie, poświęcić mu czas itd. Tylko wtedy zaczniemy tworzyć autentyczną relację z naszymi pociechami. Tematów mniejszych grupek było tak dużo, że pozostał spory niedosyt. Ale, jak powiedział Dariusz Cupiał (pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net), niedosyt ma pozostać, żebyśmy chcieli dalej odkrywać swoje ojcostwo jako misję i przygodę życia.

Całe spotkanie zakończyło się Mszą świętą. Potem był jeszcze koncert wraz z galą wręczenia nagród MAX dla osób/instytucji, które w szczególny sposób zaangażowały się w budowanie kultury odpowiedzialnego ojcostwa. Forum Tato.Net z tegorocznym mottem „Słuchać i prowadzić” było unikalną możliwością kontaktu z ojcami, praktykami i ekspertami z Polski i innych krajów, którzy mają pomysł na efektywne ojcostwo w XXI wieku.

Moim zdaniem każdy tato, który chce wzmacniać swoje więzy rodzinne i szukać praktycznych rozwiązań, powinien wybrać się na kolejne forum w przyszłym roku (10.09.2016) lub wziąć udział w warsztatach organizowanych przez Tato.Net. Z kolei każda mama powinna nakłaniać męża do powyższego, bo udział w takim wydarzeniu na pewno dostarczy każdemu facetowi porządnego kopa i siły do bycia jeszcze lepszym mężem, ojcem i jednocześnie głową rodziny.

Serdecznie polecam odwiedzenie strony www.tato.net, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat całej inicjatywy.

Panowie, do zobaczenia na VIII Forum już za rok!