Blond czupryna, niebieskie oczy, szeroki uśmiech. Znasz go z widzenia z kościoła i szkoły, gdzie uczą się dzieci i Twoje, i jego, ponadto on jest w Radzie Rodziców. Prowadzi dobrze prosperujący biznes i jakąś działalność charytatywną. Tego dnia energicznie puka do Twoich drzwi, przekazuje silny uścisk dłoni. Ubrany w granatowy garnitur, dobrze się prezentuje, nie za młody, nie za stary. W pięknych słowach przedstawia kompleksowy program naprawy Waszego miasta/dzielnicy i rozwiązania wszystkich lokalnych problemów wraz ze źródłami finansowania, które nie obciążą dodatkowo budżetu, a nawet spowodują nadwyżki. Koniecznie mężczyzna. Twój idealny kandydat na radnego/wójta/burmistrza/prezydenta. Ma tylko jedną wadę. Nie istnieje.

Jeśli:

  1. jesteś w stanie wybaczyć sobie brak którejś z powyższych cech,
  2. wiesz, że musisz się dużo nauczyć,
  3. poradzisz sobie, gdy ktoś Cię skrytykuje albo skłamie na Twój temat,
  4. dostrzegasz, jak wiele jest do zrobienia…

…to znaczy, że najlepszą kandydatką/najlepszym kandydatem jesteś TY.

Czas najwyższy, abyśmy przestali marzyć, że będzie idealnie. A także żebyśmy nie łudzili się, że zrobi się samo. To ja i Ty musimy wziąć odpowiedzialność za Małą Ojczyznę.

Jeszcze będzie przepięknie,
jeszcze będzie normalnie

Jeszcze jest możliwość zebrania grupy znajomych i sąsiadów wokół pomysłu na rozwiązanie jakiegoś problemu w okolicy.  Jeszcze jest czas, żeby się dobrze zorganizować przed wyborami samorządowymi. Jeszcze jest szansa, że lokalna polityka będzie wolna od rozgrywek partyjnych i wpływów z ul. Wiejskiej. Warto przy tym przenieść akcent z tego, kto ma robić, na to, co ma być zrobione. Szukania rozwiązań można podpatrywać w innych miastach, wzorować się na innych akcjach. Trzeba zacząć i nie ma co się przerażać, bo po starcie zadziała zasada kuli śnieżnej, pojawią się kolejne tematy i kolejni ludzie. Na Twojej głowie będzie tylko to, żeby zacząć J Dobrze zacząć i nie dać się oszukać, bo chociaż zastosowanie wyborczej matematyki jest w obecnej chwili utrudnione, nie wiemy, jak będzie wyglądała ordynacja do samorządu. Ilość, wielkość okręgów, gdzie listy, gdzie JOW-y – to wszystko decyduje o tym, ilu ludzi potrzeba i jak muszą być ukierunkowani. Jak będzie wiadomo, to wrócimy do tematu. Ale aktywna grupa będzie niezbędna w każdym scenariuszu.

Bądźcie roztropni (przebiegli) jak węże, a nieskazitelni jak gołębie. (Mt 10,16)